Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających !

Blog o Dzieciach – Nasza wiedza i doświadczenie dla WAS. Porady, odpowiedzi na trudne pytania, rozwój Dziecka krok po kroku… o opiece nad Dziećmi możemy pisać i pisać…

Jak przygotować Dziecko do żłobka?

Kwi-15-2016 By Iwona Galach

PSYCHOLOG RADZI
IMG_3313
Jak przygotować Dziecko do żłobka?

Wioletta Relidzyńska – psycholog

Trening przed rozstaniem
Przed wysłaniem dziecka do żłobka warto wcześniej uczyć malucha, że rodzic ma również własne potrzeby. Mama czasem wychodzi z domu, robi zakupy, pracuje. Można w takich sytuacjach zwalniać przestrzeń dla ojca lub innego opiekuna. Przebywanie z dzieckiem przez całą dobę i na każde zawołanie może skutkować późniejszym gwałtownym protestem na próbę nawet kilkuminutowej rozłąki. W takiej sytuacji, adaptacja malucha w żłobku może okazać się niemożliwa. Dobrze wcześniej zostawiać dziecko na godzinę lub dwie pod opieką babci lub innej zaufanej osoby. Najlepiej, żeby nie było to w domu rodzinnym dziecka. Wtedy dziecko ma okazję poznania, co to nieobecność mamy, nowe miejsce. Łatwiej będzie mu zrozumieć żłobek.

Rytm dnia
Pory posiłków, drzemki, snu i spacerów warto zsynchronizować z rytmem żłobka. Jeśli dziecko śpi z rodzicami może mieć trudność spać w żłobku samo.

Zabawa w żłobek
W przygotowaniu dziecka do pójścia do żłobka pomocne mogą okazać się zabawy w żłobek dla misia, lalki, pieska, kotka. Wspólna zabawa pozwoli maluchowi w bezpiecznej atmosferze doświadczyć przyjemnych emocji związanych z nowym miejscem.

Umiejętne organizowanie zabaw
W celu pobudzania w dziecku własnej kreatywności warto pozwalać maluchowi na własną aktywność i całkowicie nie organizować mu czasu. Taka umiejętność z pewnością przyda się dziecku w miejscu, gdzie musi podzielić się uwagą i czasem opiekunów z innymi rówieśnikami.

Karmienie piersią a żłobek
Pójście dziecka do żłobka nie musi oznaczać zakończenia karmienia piersią. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia. Po 6. m.ż dieta powinna zostać rozszerzona o owoce i warzywa, które stanowią posiłki uzupełniające. Zakończenie karmienia piersią jest zależne tylko od matki i dziecka. Nie ma, bowiem wyznaczonego konkretnego terminu, kiedy ma to nastąpić. Pójście dziecka do żłobka nie musi oznaczać zakończenia karmienia piersią. Dziecko można karmić tak długo, jak chce mama i w zależności od tego, ile ma pokarmu, nawet do drugiego roku życia. Jeśli rodzic podejmuje jednak decyzję o odstawieniu dziecka od piersi, warto zrobić to techniką małych kroków. Gwałtowne odstawienie dziecka od piersi w połączeniu z pójściem do żłobka może być dla malucha traumatyczne.

Pamiętajmy, aby wszelkie zmiany typu rezygnacja ze smoczka, odstawienie dziecka od piersi, spanie we własnym łóżku wprowadzać po zakończonej adaptacji w żłobku lub przed rozpoczęciem żłobkowej przygody.

Napisz co o tym myślisz ...

You must be logged in to post a comment.