Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających !

Blog o Dzieciach – Nasza wiedza i doświadczenie dla WAS. Porady, odpowiedzi na trudne pytania, rozwój Dziecka krok po kroku… o opiece nad Dziećmi możemy pisać i pisać…

PSYCHOLOG RADZI
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Jak sprawić, aby dziecko czuło się w żłobku bezpiecznie?

Wioletta Relidzyńska – psycholog

BEZPIECZEŃSTWO
Poczucie bezpieczeństwa to najważniejsza, podstawowa potrzeba każdego człowieka, zwłaszcza małego. Pójście dziecka do żłobka to prawdziwe wyzwanie dla dziecka i opiekunów. W trakcie rozstania z bliskimi maluch reaguje płaczem, krzykiem, przywołuje rodzica w celu przywrócenia równowagi psychicznej. Jest to naturalne i typowe zachowanie. By dziecko jak najszybciej poczuło się bezpiecznie w żłobku i mogło skoncentrować się na zabawie i eksplorowaniu otoczenia, ważne jest aby zaakceptować jego indywidualne tempo adaptacji do zmian. Każde dziecko jest inne i ma prawo reagować we właściwy mu sposób. Dziecko łatwiej zaakceptuje żłobek, jeśli zmiana będzie stopniowa.

NIEZMIENNOŚĆSAMSUNG CSC
Ważne, by czas pobytu w wybranym żłobku narastał stopniowo w okresie adaptacji, a następnie był stały i niezmienny. Nieregularne uczęszczanie do żłobka bardzo utrudnia dziecku przywiązanie się do opiekunek i do grupy rówieśników, a w efekcie może znacznie wydłużyć okres adaptacji. W Anteczku dbamy o powtarzalność i stały rytm dnia. Sprzyja to harmonijnemu rozwoju dziecka i ma znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa malucha. Codzienna rutyna i stałość ułatwiają dziecku funkcjonowanie. Nadają ramy codzienności. Im młodsze dziecko, tym większa potrzeba uporządkowania, gdyż każda nowość może wzbudzać dezorientację. Dzięki tej powtarzalności dziecko wcześnie uczy się przewidywania zdarzeń, wie co go czeka w ciągu dnia i czuje się stabilnie. Ma zaufanie do rodzica. Ponadto, jego fizjologiczny rytm również dopasowuje się do rutyny – o stałych porach chce jeść, bawić się i spać. Wpływa to korzystnie na zachowanie dziecka. Dlatego, tak ważne jest aby dziecko przychodziło i wychodziło ze żłobka po tych samych momentach dnia (drzemka, podwieczorek). Maluch jest wtedy spokojniejszy i ma większe poczucie bezpieczeństwa. Równie ważne jest dopasowanie i ujednolicenie rytmu domowego z rozkładem dnia w żłobku. Im mniej różnic między domem, a żłobkiem, tym dziecku łatwiej zaakceptować nowe miejsce i sytuację.

WSKAZÓWKI
• Starajmy się być konsekwentni w przyprowadzaniu i odbieraniu dziecka ze żłobka. Róbmy to o stałej porze, bez pośpiechu, aby uniknąć nerwowej atmosfery.
• Mówmy dziecku prawdę. Nie składajmy obietnic, których nie możemy wypełnić gdyż straci do nas zaufanie. Nie obiecujmy dziecku, że przyjdziemy po nie wcześniej gdy jest to niemożliwe.
• Bądźmy punktualni.

Napisz co o tym myślisz ...

You must be logged in to post a comment.