Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających !

Blog o Dzieciach – Nasza wiedza i doświadczenie dla WAS. Porady, odpowiedzi na trudne pytania, rozwój Dziecka krok po kroku… o opiece nad Dziećmi możemy pisać i pisać…

Uczymy się czytać metodą Glenna Domana

Sie-14-2014 By Iwona Galach

” Małe Dzieci raczej uczą się niż bawią lub jedzą. Można je nauczyć absolutnie wszystkiego, co prezentuje się im w sposób rzetelny za pomocą faktów – fakty są podstawą wiedzy ”
Glenn Doman

W myśl, że wczesne zabawy edukacyjne zwiększają możliwości intelektualne Dziecka, postanowiliśmy wprowadzić w naszym żłobku metodę Domana. Jest to nauka czytania poprzez zabawę. Nazywana metodą globalną, gdyż Dzieci poznają całe słowa, a nie litery i dlatego sprawia im to tak wiele radości. Dla Maluchów litery to abstrakcja, zbiór różnie powyginanych kresek. Kiedy uczą się czytania metodą globalną całym słowom nadawane jest znaczenie. Polega to na pokazywaniu Dzieciom kart ze słowami i odczytywaniu ich, aby Dziecko zapamiętywało wygląd przedstawionego słowa. Dziecko do 6 roku życia chłonie mnóstwo informacji, więc jest to idealny czas na naukę poprzez zabawę.

Nauka czytania według Glenna Domana składa się z pięciu etapów:
1) Nauka pojedynczych wyrazów
2) Nauka wyrażeń dwuwyrazowych
3) Nauka prostych zdań
4) Etap rozbudowanych zdań
5) Czytanie książeczek

W naszej placówce skupimy się na pierwszym etapie, czyli na nauce pojedynczych wyrazów. Zajęcia będą odbywać się już w najmłodszej grupie, gdyż wg Domana jest to najlepszy czas na rozpoczęcie stymulacji mózgu małego Dziecka dla rozwoju jego inteligencji.
Zestawy kart będą przedstawiane i wielokrotnie powtarzane podczas codziennych sesji. Na podstawie licznych badań stwierdzono, że Dzieci, które uczyły się czytać metodą Domana we wczesnym dzieciństwie, wykazywały w wieku szkolnym większe predyspozycje do uczenia się i efektywniejszego zapamiętywania materiału niż ich rówieśnicy.

Mamy nadzieję, że ta wspólna zabawa w czytanie będzie fantastyczną przygodą i nowym doświadczeniem dla naszych Dzieci.

Monika Krasuska

Napisz co o tym myślisz ...

You must be logged in to post a comment.