Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających !

Blog o Dzieciach – Nasza wiedza i doświadczenie dla WAS. Porady, odpowiedzi na trudne pytania, rozwój Dziecka krok po kroku… o opiece nad Dziećmi możemy pisać i pisać…

Cały drugi i trzeci rok życia to okres ogromnych zmian zachodzących w ciele dziecka. Najbardziej intensywny okres następuje wraz z nauką chodzenia, kiedy to kręgosłup zaczyna przejmować cały ciężar ciała. Podkreślone zostają ( i to nadmiernie ) fizjologiczne krzywizny kręgosłupa. Wypięty brzuch i pozornie płaskie stopy są tu jeszcze zjawiskiem prawidłowym. Rozwój krzywizn kręgosłupa u dziecka trwa do ok. 3- 4 roku życia. Zainteresuj się czy w żłobku lub klubie dziecięcym, do którego uczęszcza Twoje dziecko personel ma podstawową wiedzę w tym zakresie.

Kręgosłup maluszka w okresie rozwoju do 4 roku życia nadal jest bardzo miękki. Pamiętajmy, że to od rodzica i opiekunek w żłobku zależy, żeby rozwinął się prawidłowo. Nie jest to trudne, wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach …

Zachęcaj do ruchów
Chodzenie po nierównościach, wspinanie się na drabinki (zwróć uwagę na prowadzone zajęcia i zabawy z dziećmi w klubie malucha czy żłobku), pogoń za pieskiem – to wszystko jest bardzo ważne dla rozwoju mięśni, także tych, które utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji. Dobra placówka zajmująca się opieką nad dziećmi posiada odpowiednie zabawki do rozwoju ruchowego dzieci.

 

Wpajaj prawidłowe nawyki
Uczmy dziecko, że trzeba trzymać plecy prosto, nie wolno siedząc, podkładać nóżki pod pupę ani w podobnej pozycji wystawiać nóżek na zewnątrz. Musisz pamiętać o tym Ty, ale również odpowiednie zajęcia z maluchami w żłobkach pozwalają korygować niepoprawne nawyki w tym zakresie.

Pozwalaj się wiercić
Siedzenie na krześle obciąża odcinek lędźwiowy. Dzieci bezwiednie kręcąc się i zmieniając pozycję – po prostu go odciążają.

Kontroluj nóżki
Zdarza się, że jedna noga jest dłuższa od drugiej. W przypadku dziecka choćby niewielka – jednocentymetrowa różnica w długości kończyn powoduje przekrzywienie miednicy, a w konsekwencji skrzywienie kręgosłupa, które z czasem może się pogłębić. Dysproporcję trzeba wyrównywać dobranymi przez ortopedę wkładkami do butów. Długość nóżek powinien sprawdzić pediatra lub ortopeda.

Nie zaniedbuj „iksów”
Koślawość nóg jest zjawiskiem fizjologicznym, o ile odstęp między kostkami nie przekracza czterech centymetrów. Jeśli jest większy, wymagaskorygowania za pomocą wkładek do butów i odpowiednich ćwiczeń z dzieckiem (np. siadania po turecku). Nóżki nie zawsze krzywią się symetrycznie. Jeśli jedna jest bardziej wygięta niż druga, dochodzi do tzw. skrótu funkcjonalnego (miednica się przekrzywia, choć nóżki mają tę samą długość), co prowadzi do skrzywienia kręgosłupa.

Dbaj o stopy
Jeśli jedna stópka jest bardziej płaska od drugiej, konsekwencje są takie same jak przy różnicy w długości kończyn. Pokaż to ortopedzie.

Jak widać niewiele wymaga wysiłku, żeby kontrolować prawidłowy rozwój kręgosłupa, a co za tym idzie niezakłócony rozwój postawy naszej pociechy. Jeżeli zależy nam na tym, żeby nasz Skarb w przyszłości nie odczuł konsekwencji zaniedbań z czasu dorastania obserwujmy, reagujmy i nie zaniedbujmy.

Andżelika Lewandowska

Napisz co o tym myślisz ...

You must be logged in to post a comment.