Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających !

Blog o Dzieciach – Nasza wiedza i doświadczenie dla WAS. Porady, odpowiedzi na trudne pytania, rozwój Dziecka krok po kroku… o opiece nad Dziećmi możemy pisać i pisać…

Elementy Montessori w żłobku
Pragnieniem każdego z Rodziców jest to, by jego
Dziecko stało się samodzielne, by nauczyło się podstawowych umiejętności przydatnych w jego życiu: umiało się ubrać, umyć, samodzielnie zjeść, itd. Oczywiście można powiedzieć, że na wszystko potrzeba czasu i będzie dobrze… a ja uważam, że przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia praca nad maluchem, obserwacja jego zachowań i odpowiednie ich kształtowanie.

Będąc mamą małego Dziecka przekonałam się ile wysiłku, cierpliwości, poświęcenia i troski trzeba włożyć w pracę z Malcem oraz jak wiele radości może sprawić każdy, nawet najmniejszy postęp Dziecka. Pewnie jako Rodzice przeżywaliście to samo…, ale w końcu dla młodej Mamy (rzadziej Taty) nadchodzi czas powrotu do pracy.

Stajecie na kolejną trudną decyzją, którą trzeba podjąć. Zadajecie sobie pytanie: Kto zaopiekuje się naszym kochanym Szkrabem najlepiej? Czy Babcia (jeśli może) będzie dobrym rozwiązaniem? Może zrobić casting na Opiekunkę? A może zrobić przegląd żłobków/klubów malucha w okolicy?

Znając dylematy Rodziców poszukujących odpowiedniej opieki dla swojego Dziecka, z którymi mam przyjemność spotykać się kilka razy w tygodniu postanowiłam zebrać te wszystkie informacje i przemyślenia w całość i przedstawić je Wam w pigułce.

Słów kilka …

Pewnie, jak w wielu innych sprawach, zdania Rodziców i tutaj są podzielone, zapewne jest wielu zwolenników jednej jak i drugiej opcji. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co będzie lepsze dla Dziecka w Waszym przypadku. Każdy z Was, Rodziców ma inne priorytety: zdrowie, bezpieczeństwo, rozwój Dziecka, kontakt z rówieśnikami to tylko kilka.

Przy podejmowaniu decyzji nad rodzajem opieki, opinii znajomych nie bierzcie jako wyznacznik – przyjdźcie z Dzieckiem na kilkugodzinną adaptację do Klubiku, zaproście Nianię na dzień próbny. Na pewno tego typu spotkania utwierdzą Was w podjętej decyzji.

Klub Malucha kontra Niania 

     Przedstawione poniżej argumenty zostały ułożone w formie przejrzystej tabeli. Są one potwierdzone przez grupę Rodziców moich podopiecznych oraz osób nie będących klientami placówki, a którzy poszukiwali wymarzonego miejsca dla swojej Pociechy -dlatego ich kolejność nie jest przypadkowa.

  Klub Malucha Niania
Pomieszczenia Sale zabaw (bawialnie) stworzone są z myślą wyłącznie o Dzieciach, są duże, przestronne, bezpieczne i kolorowe, aby zwiększały wyobraźnię Dziecka.Są po prostu przystosowane do nich. Zazwyczaj jest to Wasze mieszkanie, w którym Dziecko spędza całe dnie.Czasami Dziecko ma swój pokój, ale nie zawsze.
Ogród Posiada swój własny ogród wraz z zabawkami dostosowanymi do wieku Dzieci znajdujących się w Placówce. Umożliwia to większą swobodę zabawy w grupie na powietrzu. Opiekunka korzysta z placów zabaw ogólnie dostępnych, przeważnie Dziecko bawi się tylko z Opiekunką.
Bezpieczeństwo System monitoringu do wglądu, możliwość nagrania dowolnej godziny z pobytu Dziecka na odtwarzacz przenośny.Ubezpieczenie OC i NNW.Grupa kilku Opiekunek patrzących sobie na „ręce”, dodatkowo Właściciel, który nadzoruje Pracowników. Zaufanie bądź zainstalowanie kamer monitorujących pomieszczenia w mieszkaniu. Niania opiekuje się tylko jednym dzieckiem.
Higiena miejsca pobytu Dziecka W miejscach, gdzie jest „gromadka” Dzieci należy stosować urządzenia/preparaty, które zmniejszą ryzyko infekcji, są nimi m.in.: lampa bakteriobójcza i płyny do dezynfekcji przewijaków, zabawek. Celem ich stosowania jest nieodwracalna dezaktywacja bakterii, wirusów, pleśni, grzybów oraz wszelkich innych drobnoustrojów. Codzienne dbanie o utrzymanie czystości w sposób standardowy.
Zdrowie Dzieci podczas częstego kontaktu z innymi, częściej łapią drobne infekcje. Co prawda nie ma na to reguły, bo niektóre chorują naprawdę rzadko. Wszystko zależy od stopnia odporności danego Dziecka. Zachorowań jest znacznie mniej, gdy Dzieci są codziennie na powietrzu, co potwierdzam z własnego doświadczenia.Jeżeli Dziecko jest chore, nie może uczęszczać do klubiku. W takiej sytuacji jest możliwość skorzystania z opieki w domu, jednej z opiekunek na czas trwania choroby. Dziecko, choruje rzadziej (częstsze infekcje zaczną się podczas pierwszego kontaktu z Dziećmi), choć nie zawsze się to sprawdza. Nie mamy pewności czy Opiekunka nie ryzykuje zdrowiem i życiem naszego Dziecka. (np. palenie papierosów)
Rozwój Dziecka Dziecko poznaje zasady życia w społeczności. Przebywanie w klubiku pomaga w nauce komunikacji z rówieśnikami i innymi dorosłymi, niż Rodzice. Szkraby robią się dużo szybciej samodzielne, ponieważ naśladują swoich kolegów i koleżanki i „popisują” się przed ciociami – mają dużo więcej motywacji.Dzieci przyzwyczajane są do funkcjonowania wg pewnego rytmu dnia co powoduje ich spokój i systematyczność. Dziecko przebywa cały czas z jedną osobą. Rówieśników poznaje na placu zabaw. Tak naprawdę rozwój Dziecka zależy od zaangażowania Opiekunki, od tego ile czasu mu poświęca.Rodzic nie ma nad tym kontroli. Zdarza się, że opiekuna wyręcza dziecko w podstawowych czynnościach.
Zabawa Mnóstwo zabaw indywidualnych i w grupie w ciągu dnia. Dziecko w ten sposób rozwija wyobraźnię i uczy się współpracy w grupie. Dziecko ma dostęp do dużej ilości zabawek dostosowanych do wieku i stopnia rozwoju. Zabawa ciągle tymi samymi zabawkami, często w samotności, chyba, że uda się zatrudnić Nianię „na Medal”.
Edukacja Klubik ma narzucony autorski program zajęć edukacyjnych, ułożony na cały tydzień. Dzieci uczą się m.in. rytmiki oraz rozpoczynają zabawę z językiem angielskim. Codzienne prowadzone są zajęcia plastyczne oraz gry zespołowe. Wszystko zależy od zdolności i zaangażowania zatrudnionej Opiekunki.
Organizacja dnia Dzieci mają stały program dnia, oczywiście różniący się zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia. Wiedzą, kiedy jest czas na zabawę, jedzenie, spanie oraz na „naukę”.Opiekunki zawsze muszą wywiązać się z ustalonego programu – nadzoruje ich pracodawca. Każdy dzień jest inny od kolejnego. Nie ma systematyczności. Nie ma narzuconych programów, z których Niania musi się wywiązać. Zazwyczaj jest to tylko opieka.
Koszt miesięczny(opieka 5 dni w tyg.) 1100-1300 zł 1500-2000 zł

 

Drogi Rodzicu czy już Wybrałeś? 

    Miejcie świadomość, że każda podjęta decyzja może być przez Was zmieniona – Nianię można zwolnić, umowę ze żłobkiem wypowiedzieć – wszyscy myślimy tylko i wyłącznie o dobru dziecka. Obserwujcie Dziecko, bo to ono pokaże Wam czy wybrana forma opieki jest odpowiednia.

    Jeżeli bierzecie pod uwagę jedną z opisanej formy opieki, to sprawdźcie m.in.:

Klub Malucha/Żłobek – historię placówki, referencje (z kontaktem do wystawiającego), kwalifikację kadry, podział na grupy i ich liczebność, ramowy plan dnia i dodatkowe zajęcia

Niania – wykształcenie, ukończone kursy, propozycję ramowego planu dnia, znajomość zabaw odpowiednich do wieku Dziecka.        

C.D.N.

    W moich kolejnych krótkich artykułach postaram się Wam przybliżyć schemat wprowadzenia Dziecka do Klubikowego Świata, aby moment rozłąki zarówno dla Was jak i Waszych Dzieci przebiegł płynnie i bezstresowo. Zapisz się na listę subskrypcyjną już teraz.

  1. Trzylatek idzie do przedszkola - jak sobie z tym poradzić... | Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających ! Said,

    […] grupie, zwyczaje panujące w takich placówkach – są to te dzieci , które uczęszczały do żłobka lub klubu malucha. Tym dzieciom a także rodzicom będzie nieco łatwiej. Rodzice i ich pociechy są już oswojeni z […]

Napisz co o tym myślisz ...

You must be logged in to post a comment.