Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających !

Blog o Dzieciach – Nasza wiedza i doświadczenie dla WAS. Porady, odpowiedzi na trudne pytania, rozwój Dziecka krok po kroku… o opiece nad Dziećmi możemy pisać i pisać…

Elementy Montessori w żłobku
“Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało i wyraziłam to, i tak powstała metoda zwana metodą Montessori…”
Dr Maria Montessori.

Jej podstawą jest szanowanie naturalnej indywidualności każdego Dziecka, w zakresie rozwoju fizycznego, umysłowego, duchowego i emocjonalnego i kierowaniu go do całościowego wzrostu. Prościej mówiąc pedagogika ta, pomaga wspierać Dzieci w ich rozwoju, dając im możliwość samodzielnego podejmowania decyzji.

Elementy Montessori w klubie MaluchaOczywiście istnieją żłobki, przedszkola i szkoły, które kierują się tylko i wyłącznie tą zasadą. Przez to są zupełnie inaczej wyposażone niż pozostałe.Niemniej jednak pamiętajmy, że w każdym miejscu jesteśmy w stanie wprowadzić chociażby drobne elementy np. w domu, w klubie malucha czy w żłobku. Warto, więc przy wyborze dowiadywać się o szczegóły prowadzonych zajęć.

Montessori rozwój manualnyJak możemy wdrażać tą metodę w domu/klubie malucha? Bardzo łatwo, a mianowicie pozwólmy Dziecku robić wiele prostych czynności samodzielnie takich jak np. zapinanie guzików, nakładanie lub zdejmowanie ubranka, zakładanie butów, mycie i wycieranie rączek lub samodzielne jedzenie.
Sprawimy, że nasze Smyki nauczą się tych zadań przez własne doświadczenie. Możemy również wprowadzać stały rytm dnia i Rozwój wg Montessorizachęcać Malucha do aktywności praktycznej np. poprzez odkładanie zabawek na miejsce po skończonej zabawie. W ten sposób uwrażliwiamy je na porządek i jego poszanowanie.
Nasze dzieci staną się ciekawsze i aktywniejsze, a co za tym idzie bardziej odważne. Poprzez poznawanie swoich możliwości nauczą się podejmowania decyzji i samokontroli.

Zabawa z MontessoriNiektóre elementy Metody Montessori jesteśmy w stanie wprowadzać jedynie w grupie Dzieci tj. w klubie malucha, żłobku czy przedszkolu. Tu z kolei mam na myśli np. łączenie się różnych grup wiekowych, co sprzyja wymianie wzajemnych zdolności i umiejętności. Maluchy uczą się przestrzegania reguł takich jak: nie przeszkadzaj, nie rań, nie niszcz. Zdobywają również umiejętność przestrzegania zasad porządku w swoim otoczeniu.

Prawie skończyłem :)Niestety Często to My – Dorośli przerywamy te proste czynności sądząc, że zrobimy to lepiej lub szybciej. Nie mamy pojęcia, że w ten sposób pozbawiamy Dzieci zdobywania doświadczenia, a w tym także budowania swojego charakteru.
Pamiętajmy, że Dzieci, którym od najmłodszych miesięcy życia dajemy możliwość odkrywania świata według swojego rytmu w niedalekim odstępie czasu już jako dwulatki potrafią opiekować się młodszymi – pomagają w karmieniu, przy ubieraniu. Przytulają, a nawet pocieszają. Są przewodnikami dla młodszych w ich poszukiwaniach doświadczenia, gdyż te potrzebują wzoru do poruszania się i porządku.

 

Napisz co o tym myślisz ...

You must be logged in to post a comment.