Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających !

Blog o Dzieciach – Nasza wiedza i doświadczenie dla WAS. Porady, odpowiedzi na trudne pytania, rozwój Dziecka krok po kroku… o opiece nad Dziećmi możemy pisać i pisać…

Trzylatek idzie do przedszkola

Sie-17-2011 By Iwona Galach

Ostatnie wakacyjne imprezy :)

Wrzesień to dla rodziców trzylatków bardzo ważny miesiąc. Zazwyczaj wtedy Trzyletnie Maluchy idą pierwszy raz do przedszkola. Część z nich poznała już życie w grupie, zwyczaje panujące w takich placówkach – są to te dzieci , które uczęszczały do żłobka lub klubu malucha. Tym dzieciom a także rodzicom będzie nieco łatwiej. Rodzice i ich pociechy są już oswojeni z kilkugodzinną rozłąką. Dziecko nauczyło się już, że mama i tata zawsze po nie wracają. Wie, że w grupie innych Dzieci wraz z ciociami można się świetnie bawić, dowiedzieć ciekawych rzeczy, o których można potem opowiedzieć rodzicom.

Zajęcia w grupie Starszaków prawie Przedszkolaków

Dzieci które chodziły do żłobka przyswoiły już zasady panujące w grupie – wiedzą np. że nie wolno bić innych Dzieci, należy dzielić się i wspólnie bawić, wiedzą jak zachować się podczas wspólnych posiłków lub leżakowania. Dla Malucha który dotychczas spędzał czas głównie z mamą lub babcią wszystko to jest nowe. Dlatego aby pójście do przedszkola przebiegło jak najmniej stresująco warto pamiętać o kilku sprawach:
– warto zapoznać się wcześniej z przedszkolnym rytmem dnia (godziny posiłków, snu, zabaw na dworze) i spróbować wprowadzić podobny rytm w domu – Dziecku łatwiej będzie funkcjonować w przedszkolu według znanego mu z domu schematu. Będzie spokojniejsze ponieważ kolejne punkty dnia będą dla niego przewidywalne

Realaks po zajęciach edkukacyjnych :)

– należy odpowiednio wcześniej nauczyć Dziecko sygnalizować swoje potrzeby – opiekunki mają pod opieką wiele Dzieci i nie są w stanie pytać co chwilę każdego Dziecka czy czegoś nie potrzebuje. Maluch powinien umieć śmiało powiedzieć „cioci”, że chce skorzystać z toalety, coś go boli lub chce mu się pić. Można ćwiczyć te zachowania poprzez zabawę w scenki a także podczas wizyty u znajomych lub rodziny
– powinno się dużo rozmawiać z Dzieckiem na temat tego, co będzie działo się w przedszkolu – tu warto również odwołać się do planu jaki jest w placówce (zabawy na powietrzu, wspólne jedzenie, rysowanie, leżakowanie itp.)

Grupa Starszaków - ostatnie chwile nad rzeczką!

– jeśli w wybranym przedszkolu odbywają się zajęcia adaptacyjne zdecydowanie warto się na nie wybrać – Dziecko będzie mogło obejrzeć swoje przedszkole, być może poznać panie opiekunki a także inne Dzieci z którymi potem spotka się w grupie. Już podczas takich spotkań nawiązują się pierwsze znajomości a Dziecko idąc we wrześniu do przedszkola będzie już miało koleżankę lub kolegę z którym razem będzie dzielić trudy pierwszych dni i czuło się raźniej. Jeśli takich zajęć nie ma warto odwiedzić tak po prostu placówkę i „zapoznać się z terenem”
– należy pamiętać aby nigdy nie oszukiwać Dziecka szczególnie w sprawach odebrania go z przedszkola – jeśli obiecamy Dziecku że odbierzemy je po obiedzie należy dotrzymać słowa. Jeśli zawiedziemy zaufanie Dziecka trudno je będzie odzyskać, Dziecko będzie niespokojne, będzie czekać na rodzica z obawą czy przyjdzie po nie.

I nie zapominajmy o najważniejszym – to co my Rodzice czujemy, czuje też nasze Dziecko. Jeśli wyczuje, że mama się boi – uzna, że przedszkole jest niemiłym lub strasznym miejscem. Myślmy o przedszkolu jako o miejscu przyjaznym, uznajmy pójście do niego jako ważny krok w życiu naszego Dziecka i cieszmy się tym, że dorasta. A i Dziecko z radością i dumą stanie się Przedszkolakiem.

Anna Chmielewska

Napisz co o tym myślisz ...

You must be logged in to post a comment.