Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających !

Blog o Dzieciach – Nasza wiedza i doświadczenie dla WAS. Porady, odpowiedzi na trudne pytania, rozwój Dziecka krok po kroku… o opiece nad Dziećmi możemy pisać i pisać…

Plan dnia DzieckaW okresie dzieciństwa ma miejsce zwiększona ruchliwość Dziecka, zachodzą zmiany w jego wzroście, ciężarze ciała i umięśnieniu. Z jednej strony kształtują się i rozwijają pierwsze nawyki poprawnej postawy; z drugiej, w jego ciele na skutek nierównomiernego rozwoju kośćca i tkanki mięśniowej powstają wady postawy, które na bieżąco należy korygować.

Plan dnia Dziecka

Do trzeciego roku życia Maluch najczęściej przebywa pod opieką rodziców lub opiekunów. Od nich przede wszystkim zależy, w jaki sposób rozpoczyna się kształtowanie postawy ciała maluszka. Bardzo niekorzystne jest zmuszanie niemowlęcia do siadania, stawania, czy chodzenia. Każde Dziecko rozwija się w sposób indywidualny i w innym czasie może opanować wyżej wymienione czynności. Zrobi to, kiedy będzie na to gotowe, czyli odpowiednio wzmocnią się poszczególne mięśnie i dojrzeje układ nerwowy.


Plan dnia Dziecka

W tym okresie powinno się unikać rutynowego noszenia bobasa  na jednej, tej samej ręce, czy prowadzenia za jedną i tą samą rączkę. Takie zachowanie już wtedy może spowodować, ze kręgosłup dziecka może ulec lekkiemu bocznemu skrzywieniu. Najlepiej jak niemowlę, będzie codziennie próbować swoich sił w pozycji leżącej na brzuchu. Dziecko wtedy wzmacnia mięśnie karku, grzbietu, szyi oraz rączek. Pozycja ta jest również korzystna dla rozwoju stawów biodrowych. Leżąc, dziecko poznaje swoje ciało i jego możliwości. Uczy się równowagi oraz postrzegania przestrzennego. Pociecha dla prawidłowego rozwoju musi mieć zapewnioną swobodę ruchów, dlatego powinna być ubrana tak by nie krępować ruchów.

Nie można sadzać dziecka na siłę – kiedy mięśnie będą na to przygotowane  samo usiądzie. Rodzice i opiekunowie powinni jak najczęściej ruszać się z dziećmi poprzez zabawę. Pominięcie czworakowania czy wsadzanie Maluchów do chodzików naraża je o wiele bardziej na powstanie wady postawy i stwarza wielkie prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka DYSLEKSJI (problemów z nauką czytania i pisania w wieku wczesnoszkolnym). Raczkując dziecko wzmacnia wtedy mięśnie pleców i przygotowuje kręgosłup do obciążenia, które jest znacznie większe w pozycji pionowej. Maluszek, który jeszcze samodzielnie nie chodzi wzmacnia swoje mięśnie podeszwowe i stopę najlepiej na boso lub w antypoślizgowej skarpecie. Kiedy rozwinie się samodzielny chód zakładamy Mu odpowiednie obuwie (usztywniające staw skokowy).

Pamiętajmy, że to my dorośli odpowiadamy za prawidłowy rozwój swojego Malucha – jeżeli zastosujemy się do wypisanych tu zasad, zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia wady postawy u swojego Dziecka. Dla naszego klubiku prawidłowy rozwój fizyczny dziecka jest bardzo ważnym zagadnieniem. To przecież  także od naszego zaangażowania i wykształcenia zależy czy powierzany nam Bobasek będzie się prawidłowo rozwijał. Nasze „zabawy” maja na celu stymulowanie prawidłowego rozwoju fizycznego malucha. Pomagajmy a nie przeszkadzajmy naturalnemu rozwojowi naszych pociech.

Andżelika Lewandowska

Napisz co o tym myślisz ...

You must be logged in to post a comment.