Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających !

Blog o Dzieciach – Nasza wiedza i doświadczenie dla WAS. Porady, odpowiedzi na trudne pytania, rozwój Dziecka krok po kroku… o opiece nad Dziećmi możemy pisać i pisać…

„Ruch to zdrowie” – każdy z nas zna to stwierdzenie, wiemy jak ważne jest utrzymanie dobrej kondycji. Jednak czy wiecie, drodzy Rodzice, że w przypadku małych Dzieci chodzi o coś znacznie więcej?

Wydaje się oczywiste że ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wpływa na prawidłowe dotlenienie organizmu, stymuluje produkcję witaminy D3 a więc pomaga Dzieciom zdrowo rosnąć.

Jest jednak jeszcze coś. Ruch każdej części ciała pobudza do pracy różne części mózgu, np. poruszanie prawą nogą i ręką pobudza do pracy lewą półkulę i odwrotnie. Dzieci, które dużo czasu spędzają w domu – siedząc przed telewizorem czy nawet rysując (ale nie biegając) są pozbawione tej stymulacji. A przecież to w dzieciństwie tworzy się w mózgu najwięcej połączeń nerwowych i najbardziej się on rozwija. Dzieci , które dużo ruszają się, biegają, skaczą, tańczą na zajęciach z rytmiki mają mózg lepiej pobudzony do pracy.

W żłobku czy klubie Malucha dzieci mają także zajęcia ćwiczące tzw. motorykę małą (sprawność rączek i paluszków). Wspólnie malują, układają, wydzierają czy wyklejają, dzięki temu za kilka lat mając sprawne i wyćwiczone rączki lepiej i szybciej nauczą się pisać. Z kolei sprawne pisanie ułatwi im w szkole skupienie się na tym , co mówi pani nauczycielka a nie będą całej uwagi i siły poświęcać na przepisanie czegoś z tablicy. A więc, w uproszczeniu, można stwierdzić że prawidłowo dobrane zabawy ruchowe we wczesnym dzieciństwie mogą w jakimś stopniu przekładać się na wyniki Waszej Pociechy w nauce!

A czy Wy, zatrudniając nianię macie pewność, że codziennie poświęci ona odpowiednią ilość czasu na takie zabawy z Waszym Dzieckiem? Nawet mama siedząca w domu ze swoim Maluchem może nie mieć takiej możliwości. W domu zawsze znajdzie się coś do zrobienia, więc nie poświęci Maluchowi 100% swojego czasu. Poza tym nie każdy rodzic zaryzykuje danie Dziecku kompletu farb, kleju czy plasteliny we własnym domu. Przeciez nasze dzieci niekoniecznie chcą rysować na kartce – o wiele ciekawsze jest pomalowanie ścian czy mebli. Placówki opiekuńcze są do tego przygotowane, a opiekunki są właśnie po to, aby zapełnić ciekawymi zajęciami każdą wolną chwilę.

Tak więc poświęcajcie dużo czasu na zabawy ze swoim Dzieckiem – takie podczas który dziecko będzie mogło poruszać się, poskakać, a także poćwiczyć rączki i paluszki podczas zabaw wymagających precyzji. A jeśli Wasz Maluch uczęszcza do żłobka – cieszcie się świadomością że jest on otoczony specjalistami, osobami które zadbają o to aby świetnie się bawiąc rozwijał się nie tylko psychicznie ale także fizycznie i zdrowo.

Psycholog

  1. Rozwój fizyczny dziecka w żłobku czy klubie dziecięcym cz 2 | Klub Malucha czyli Żłobek dla Wymagających ! Said,

    […] w okresie rozwoju do 4 roku życia nadal jest bardzo miękki. Pamiętajmy, że to od rodzica i opiekunek w żłobku zależy, żeby rozwinął się prawidłowo. Nie jest to trudne, wystarczy pamiętać o […]